2011. július 22., péntek

Tanulok

Átszámolok. Nem nagy ügy. Csak hozzá kell szokni, hogy gyakorlatilag egyetlen európai mértékegység sincs, amit itt használnának.
Súly mérésre ott az uncia (1 ounce = kb. 28.3 gramm), kilogram helyett a font (1 pound = 0.45 kg), de olyan is létezik itt hogy "rövid tonna" (1 short ton = 907 kg).
Hosszúság? Centiméter helyett hüvelyk (1 inch = 2.54 cm), deciméter helyett ott a láb (1 feet = kb. 30 cm), esetleg a yard (kb. 0.9 m). Kilométer helyett a mérföld (1 mile = 1.6 km). "Szükség lesz egy 10 láb hosszú kötélre", "Joe 7 láb 5 hüvelyk magas", "a szakadék széle már csak 3/4 mérföld". Ilyenek azok a mondatok, amelyeket hallva vagy olvasva eszeveszett fejszámolásba kezd az ember, hogy már túlszaladt a szakadék peremén vagy csak jó előre hall egy figyelmeztetést? Különösen irritáló, amikor több mértékegységet kell egyszerre kezelni; pl. a jogosítvány kérelmező papírnál vagy más kérvényekben gyakran meg kell adni az ember magasságát és súlyát - az előbbit lábban és hüvelykben, az utóbbit fontban.

Itt Austinban általában nyáron 90 Fahrenheit körüli a hőmérséklet, a forróbb napokon 100 F felett van. 50-ben számíts rá, hogy hűvös lesz. Mivel a Fahrenheit átszámítása különösen trükkös, ez már nem annyira megy fejben. De ha sokat hallod, előbb-utóbb megtanulod, hogy a magyar nyári 32 Celsiusának kb 92 F felel meg, a 100 F tényleg meleg mert 38 Celsius, és Austinban a tél közeledtével lesz csak 50 F alatt, ami 10 Celsius. Az agyad elkezdi "elhelyezgetni" ezen a tapasztalati a skálán a hallott értékeket, és megtanulja, mikor kell hőgutától tartanod.

A tejet, vizet és más folyadékot gallonos kannákban árulják (1 gallon = kb. 3.9 liter). Ha ételrecepteket akarsz értelmezni, jobb ha felkészülsz a quart (1 qt = 0.94 liter) kezelésére, meg arra, hogy itt pontosan meghatározott hivatalos mértékegységnek számít a csésze (1 cup = 2.37 deciliter), az evőkanál (1 tablespoon = 0.015 liter), és a teáskanál (1 teaspoon = 0.005 liter).

Ha még nem tanultál bele, hogy tipikusan mi mennyibe kerül, vagy a drágább áruknál, természetesen elkezded gondolatban átszámolni a dollárt forintra. Ha apartmant nézel magadnak, minden lakásméretet négyzetlábban látsz a hirdetésekben (1 square feet = 9.29 négyzetméter). És ha már itt tartunk, amikor az autód gumijában megméred a levegő nyomását, a barátságos öreg Bar vagy Pascal helyett a font/négyzethüvelyk érték bámul rád barátságtalanul (1 pound per square inch, azaz psi = 6.89 Pascal). Fújni vagy nem fújni? Ez itt a kérdés. Mindig meg kell néznem az autó ajtókeretére szerelt táblát, ahol a helyes értékek állnak. Mennyivel szabad menned az autópályán? Itt Austinban általában 65 mérfölddel óránként (1 mph = 1.6 km/h), autópálya melletti "szervizúton" 55-tel; városban pedig 45, 40 vagy 35 mph a tipikus sebességhatár.

Az elektromos eszközök 110 V feszültséggel működnek az otthoni 220 Volttal szemben. És természetesen a fali dugóknak teljesen más az alakja is.

Kocsit kell nézzek magamnak. Az például fontos, hogy mennyit fogyaszt - amit itt mérföld per gallonban (mpg) mérnek. Azaz hány mérföldet tud menni a kocsid 1 gallon üzemanyaggal (mivel a benzinkútnál gallonban veszed a benzint). Az európai "liter / 100 km" mérésű fogyasztás esetében annál jobb, annál takarékosabb a kocsid, minél kisebb a szám. Mivel a mérföld per gallonnál fordított a gondolkodás, itt annál takaréskosabb a kocsi, minél nagyobb a szám. Városban egy sokat zabáló autó 15 mpg-t fogyaszt. Autópályán egy terepjáró 17-27 mpg közt. Egy normál amerikai kocsi 24-32 mpg közt. Egy kifejezetten új, takarékos kocsi 35 mpg-t és mondjuk egy hibrid autó 40 mpg felett.

A ruhaméret számozás teljesen eltérő, és amíg Magyarországon 42-es cipőt kerestem magamnak, itt 8 és feleset nézek. Amíg otthon az épületeknél az első emelet illendően a földszint felett helyezkedik el, itt a földszintet hívják első emeletnek. Tehát ha azt mondod a liftesnek, "vigyen fel a harmadikra", az USA-ban egy szinttel lejjebb végzed, mint otthon. A papír nem A4-es méretű hanem úgynevezett "letter": egy kicsit rövidebb, egy kicsit szélesebb, épp csak annyival, hogy ne tudd A4-es papír számára készült dossziéban gyűrődés nélkül tárolni

Töménynek hat? Nekem is az volt, de most már lassan - és ezt úgy értem hogy laaassssssaaaannn - beleszokok..Talán az egyetlen ismerős mértékegység, amit bennsőséges meghatottsággal üdvözlök, valahányszor találkozom vele, a lóerő (csak itt horsepower a neve).

Az átszámolás mellett számtalan olyan dolog, eszköz van amit itt másként kell csinálni, aminek a használatát meg kell tanulni. Korábban említettem, hogy az irodában szellemek főzik a kávét, mert mindig van tele kávéskanna. Hát, a szellemek ma egyéb elfoglaltságuk miatt valahol máshol tartózkodhattak, mert elfogyott a kávé a kancsókból! Vészhelyzet állt elő és kénytelen voltam megkérni az egyik kollégát, tanítson meg hogyan kell használni azt a tiszteletet parancsoló szerkezetet, ami 80 embert lát el az irodában kávéval. Mint sok más dolog esetében is, nagyon egyszerűnek bizonyult, miután már tudtam, hogy kell. Csak ki kell húzni a szerkezet gyomrából egy sínen egy kisebb levesestál méretű fémedényt, beleilleszteni egy hozzáillően tekintélyes szűrőpapírt. Utána felvágni az egyik fiókból előhúzott kávészacskót, ami standard méretű, tehát egy az egyben bele lehet zúdítani a tartalmát a szűrőpapírba. Fémedényt vissza a szerezet gyomrába, főzést bekapcsolni, és a kijelzőn máris megjelenik egy visszaszámláló óra, ami azt mutatja, mikor lesz kész a kávé. Akit esetleg izgat ez a kérdés: 4 és fél perc alatt főz egy jó nagy kancsóval. Utána át lehet tenni a kancsót a szerkezet egyik melegen tartó talpazatára, ami gondoskodik róla, hogy órákig megfelelő forróságú maradjon a kávé.

Egy másik példa: gumit akartam ellenőrizni a kocsin. Odáig eljutottam, hogy a benzinkútnál megtaláltam egy szemetesláda méretű automatát, ami 1 dollár bedobása ellenében a levegőmérés és -fújás ígéretét hordozza. Ki lehetett belőle húzni egy gumicsövet, végén a szeleppel. Idáig rendben, mondtam magamnak, de ezen semmilyen mérőóra nincs, honnan fogom látni a gumiban a nyomást? Elmélyült tanulmányozás és néhány próba kellett hogy rájöjjek: a gumicsövön a szelep melletti, fémcsavarnak látszó dolog igazából egy rovátkolt fémpálca, ami a guminyomás mértékében nyomódik ki, és a rajta lévő rovátkák mutatják hogy hány psi (ne mondd, hogy nem tudod mi az, fentebb magyaráztam el) a levegő nyomása.  Az ilyen esetek után mindig ott a sikerélmény: megtanultam gumit fújni / vizet engedni a csapból (ne gondold hogy egyértelmű!) / beállítani a mikrosütőn a főzési időt, stb!

Emlékszem, amikor legelőször jártam az USA-ban, komoly fejtörést okozott hogy az olvasólámpát hol kell bekapcsolni, ha egyszer se a zsinórján, se a lámpatesten nincs egy árva kapcsoló sem. Elárulom a megoldást azoknak, akik még nem jártak itt: be kell nyúlnod a lámpaernyő alá, közvetlenül a körte foglalatához és ott találsz egy kis csavart. Ezt nem kapcsolni, hanem elcsavarni kell, az óramutató járásának az irányába (a másik irányba forgatva nem csinál semmit) és ha kattan, lőn világosság. Gyerekjáték.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése