2011. július 15., péntek

Bevásárlás

Ha az ember új helyen van az USA-ban, nem ismeri még a környéket és élelmiszerre vagy más alapvető dolgokra van szüksége, elmegy az első Walmart-ba. A Walmart itt az, ami a Tesco otthon. Ugyanúgy a legnagyobb, mindehol meg lehet találni; nagy, egységes kinézetű üzletei vannak. A áruválaszték is körülbelül azt fedi le, mint egy otthoni nagyobb Tesco. A kerti grillezőtől (ami Texasban háztartási alapfelszerelés) a konyhafelszereélsen át a kozmetikai termékekig van minden, plusz persze az élelmiszer.

Itt az USA-ban sokkal nagyobb szerepet játszanak a fagyasztott készételek, mint otthon. Óriási a választék, hosszú sorokban állnak a fagyasztószekrények az üzletekben, és fel vannak címkézve szekciónként: reggeli (igen, előkészített fagyasztott reggeli, fagyasztott pirítóssal), előételek, leves, főétel, desszert, snack (pizzarudacskák, tavaszi tekercs és más rágcsálnivalók), vacsorák, és persze az elmaradhatatlan pizzák. A leves, főétel, vacsora, snack és egyéb szekcióban tobzódnak a világ különböző helyeiről származó, kopogós fagyosan tárolt készételek: olasz (minestrone és más levesek, pizzavariációk, lasagne és más tészták), thai, kínai ételek, francia bagett és annak módosított és fagyasztott salátákban és szendvicsekben materializálódott variációi; és persze a Texasban elmaradhatatlan beefsteak, fagyasztva  körettel, különféle variációkban (csípős, vadas, fűszeres szószokkal, krumpli vagy zöldség vagyegyéb körettel). Ez a fagyasztott készétel dömping nem csak a Walmart-ot jellemzi, minden nagyobb boltban megtalálható és elég népszerű is.

A kenyerek nagy többsége előre felszeletelve, légmentes csomagolásban kapható. Az otthonihoz némileg hasonlító egész kenyér csak akkor része a kínálatnak, ha a boltnak van helyben saját péksége. Tej általában gallonos (1 gallon kb. 4 liter) műanyag flakonokban kapható, ahogy az ásványvíz is. Tejből van teljes (nem csökkentett zsírtartalmú), 2%-os, 1%-os és zsírmentes. Ami pl. most hűsöl a hűtőszekrényemben, az egy "Oak Frams" 2%-os, garantáltan olyan tehenekből amelyeket nem tápláltak mestergséges növekedésserkentő hormonokkal, tervezett és szabályozott diétán élnek; ezenkívül a cég garantálja hogy nincs a tejben antibiotikum (ami, ahogyan az pár éve nyilvánosságot kapott, a betegségek megelőzésére a teheneknek ételébe kevert antibiotikumbból kerülhet a tejbe), garantálja az állandó minőségellenérzést, és hogy a tej lehűtve órák alatt kerül a feldolgozó üzemből a boltokba. Mindez a címkén áll az egyéb infomációk mellett; pl. hogy ez a tej több mint 2 hétig jó. Általában a tej hosszú ideig, több hétig, esetleg egy hónapig garantáltan friss marad, még felbontás után is.

Sörből, borból óriási a választék, de relatíve kis helyre van összezsúfolva a boltokban, eldugva valahol. Részben hogy ne befolyásolja rossz irányban az ifjúságot, részben mert "nem divat" alkoholizálni, csak mértékletesen. Az itteni kresz ugyan megenged némi alkoholt, amivel még lehet vezetni, de ezt általában nem használják ki az emberek. Divatosabb ásványvizet, hűtött teafajtákat inni (nagy a választék), itt nem látszanak kimagaslóan népszerűnek a cukros üdítők (pl. kólák).

Texasban lévén, a hűtőpultokban óriási marhahús és egyéb hússzeletek állnak, vákumcsomagokban. Láthatóan a lehető legkönnyebbé akarják tenni, hogy egy, a főzéshez egyébként nem értő férj grillpartit tudjon adni a kollégáinak és még a szakács szerepében is tetszeleghessen. A hússzeletek akkorák, hogy úgy is családi adag lesz belőle, ha sütés közben a felét szénné égetik.

Visszatérve a bolt fajtákra, még nem próbáltam ki sokat, és úgy látszik, hosszú ideig fog tartani, míg tényleg megismerem az összes nagyobb típust. De szimpatikus pl. a több államban megtalálható Wallgreen, ami egy otthoni DM, egy gyógyszertár és egy kis élelmiszerbolt összeolvasztásából áll. Népszerű és nekem is tetszik a HEB áruházlánc, ami itt Texasban fejlődött ki, és még mindig helyinek számít, mivel csak Texasban és Maxikóban vannak boltjai (ez 329 áruházat jelent 76,000 alkalmazottal). A HEB-ben gyönyörű a gyümölcs és a zöldség; friss, ropogós. Gyümölcsben minden megtalálható, ami a több idő- és éghajlati zónában megteremÉ "hagyományos" almától a dinnyén át a mediterrán terményekig: nagy, aranysárgára érett papaya, mangó, stb. A HEB egyik megoldása, ami kifejezetten tetszik, hogy a hidegen tartott zöldségre (spárga, zöldhagyma, brokkoli, saláták) egy, az áruházi polcokba épített permetező rendszeres időközökben enyhén fagyos vízpárát fúj, így tartva frissen a zöldséget. Mondjuk az igyekezetre szükség is van, tekintve hogy a szabadban 32-40 fok van a nap nagy részében. Persze az áruházak, ugyanúgy mind minden épület, erősen légkondicionáltak, és nagyon kellemes 20 -22 fok körüli hőmérséklet van bent. A légkondicionálás diszkrét és gyakorlatilag nem hallható - nem akarják a vevőket zihálva búgó klímaberendezésekkel elriasztani.

A Walmart rengeteg önkiszolgáló kasszát használ, ugyanazt az NCR típust, amit otthon a Tesco. Sok boltban a pénztáros mellett van pakoló ember is, aki a vásárolt cuccokat nejlonzacskóba (igen, szennyezik a környezetet) pakolja a vevő számára. Ahol nem volt pakoló ember, ott - tévesen - arra a következtetésre jutottam, hogy jól trénelt magyar vásárló módjára majd bepakolom magamnak a zacskókba, amit vásároltam. A pénztáros megütközve nézett és azt hitte, ezt kritikának szánom az ő gyorsaságát illetőleg. Ugyanis mint kiderült, amint végez a termékek szkennelésével, a pénztáros pakolja be a hegybe halmozott árukat szatyorba a vásárló számára. Az is működő gyakorlat, hogy az interneten előre megrendelsz árukat, majd a munkából hazafelé megállsz az áruház bejárata mellett kijelölt helyen, és egy emberke kihozza és a kocsidba pakolja a megrendelt termékeket. Bár úgy láttam, hogy ez a szolgáltatás még eléggé új és nem is sokan használják.

Végül, ami a csomagolást illeti, most hirdeti magát egy, majd ősszel nyíló bolt. A neve In.Gredients, itt Austinban nyílik kb. 15 percre onnan, ahol most lakom, és az első olyan szuper-környezetbarát bolt lesz ahol nem használnak csomagolást és nem képződik szemét. Angolul értők számra, a web oldaluk itt található: in.gredients.com. A dolog része, hog a vevők magukkal hoznak otthonról üres befőttesüveget, edényt; ezt a boltban vásárlás előtt mérlegen lemérik, aztán "teleszedve" is, és a súly után kell fizetni. Ha inni akarsz majd a boltban, kapsz japán recept alapján rizslisztből készült poharat, amit szépen meg tudsz enni, miután ittál belőle. A hulladékot teljes mértékben újrahasznosítják. A bolt filozófiája, hogy segít visszatérni a zöldség alapú étkezéshez, aminek arányát az étkezésben lerontották a mesterséges ételek, a hús, a tejtermékek.

Ez a bolt nem különc ötlet errefelé, inkább egy tendencia része: ahogy az interneten láttam, a Google cég udvarán permetezés nélkül zöldségeket és gyümölcsöt nevelnek, amit a dolgozók jártukban-keltükben ingyen leszakíthanak és megehetnek. A zöldéságyásokon nagy "Kóstolj meg!" táblák virítanak.

3 megjegyzés:

  1. Szerintem még így is túlbonyolítja az in.gredients.
    Le kéne mérni a vásárlót belépéskor és kilépéskor, és a különbözetet kifizettetni. Nem lenne kifli meg párizsi evés és kóla ivás a gondolák között az tuti! ;-)
    Csak nehogy valakinek WC-re kellejen bent mennie! Azt, hogy számolnák el vajon?

    VálaszTörlés
  2. Huh ez volt az első kommentem (mármint az előző - ez ügye a második), de majdnem olyan adminisztrációval járt mint a jogsiszerzésed :)

    VálaszTörlés
  3. Nagyon örülök, hogy elindult a kinti életed, kicsit irigykedem, hogy bele mertél vágni.
    Írjál majd kérlek a melóról is! Meg rendelnék egy special reportot is a kocsmákról is ha lehet.

    VálaszTörlés