2011. július 17., vasárnap

Apartman vadászat

Mivel jelenleg egy olyan apartmenban lakom, amit csak ideiglenesen tudok használni, maximum augusztus végéig, ezért ma apartman vadászatra mentem. Austinban rengeteg apartmen található, általában cégek által épített csoportokban, amik közül egyeseket bátran lehet kisebb falvaknak nevezni. Rengeteg ember él bérelt apartmanban, és a gazdasági válság ezt csak erősítette, amikor sok család nem tudta tovább fizetnie a családi háza törlesztő részleteit, el kellett adniuk a házat (ami lenyomta az ingatlanpiaci árakat) és apartmanba költözniük (ami viszont emelte az apartmanok árát). Plusz, ez egy igen népszerű város; egy statisztika szerint hetente kb. 1000 ember költözik Austinba, ez is növeli a keresletet.

A kis apartmanfalvak bejáratánál található általában az iroda, ahol mindig van valaki, aki az érdeklődőnek megmondja, melyik apartman szabad éppen, milyen áron, milyen egyéb díjak vannak és kérésre meg is mutatja a keresett méretű apartmant. Általában fenntartanak egy szépen bebútorozott minta apartmant mindegyik méretből, amit mindig meg tudnak mutatni. Az apartman méretet a hálószobák és fürdőszobák száma határozza meg. Egyedülállók vagy fiatal párok 1/1-es apartmant keresnek (1 hálószoba, 1 fürdőszoba), gyerekes családok inkább a 2/2-eseket részesítik előnyben, vagy a 3/2-est (egy 3 hálószobás és 2 fürdőszobás apartmanhoz sokszor már egy 2 beálló helyes garázs is tartozik). Sokszor a fürdőszoba közvetlenül a hálóból nyílik gzakorlatilag a hálószobához tatrozékaként, így annyi fürdőszoba van, ahány hálószoba. Austinban 1/1-es apartmanok 50-80 négyzetméter közt havi 600 - 1200 dollárért, 2/2-esek 1100 - 1800 dollárért találhatók. Egy apartman bérbevételekor általában legalább 6 hónapra kötik a szerződést, ennél rövidebb idejű bérleményt külön kell keresni. De sokak évekig élnek apartmanban. Például egyetemisták - az austini egyetemen 50,000 diák tanul, ők 2-6 évig ugyanabban a lakásban laknak. Igazából Austinban az "apartmanfalvak" a magyarországi lakótelepek szerepét töltik be. Akinek nincs pénze saját lakásra, házra (ami igazán drága és 30 évre elkötelezed magad egy elég magas részletfizetésre), vagy csak pár évig tervez egy helyen élni, apartmanba megy.

Az apartman havi díjától külön kell fizetni a víz, gáz, villany, TV és internet díjat és szerződést is kötni az ezeket biztosító cégekkel. Ez viszonylag egyszerű, hamar meg is történik, de külön papírmunka. Sok helyen már egyáltalán nem használnak gázt, a vízmelegítés, a tűzhely és fűtés is elektromos. A villanyszámlában Austinban a legnagyobb tétel természetesen a légkondicionálás. Még az is számít a költégben, hányadik emeleten lakik az ember - a földszinti lakások fizetik a kisebb villanyszámlát, az emeletiek erősebben átmelegednek nappal a 40 fokban és jobban kell hűteni őket. Említettem már, hogy a város nagy részén csak pár emeletes házak vannak. Az "apartmanfalvakban" a házak tipikusan 2 emeletesek (földszint plusz két szint), lift nincs. Természetesen a földszinti apartmanok a legnépszerűbbek és ezért drágábbak is. Pl. egy tipikus apartmanházban 890 dollár a földszint, 845 az első emeleti és 800 a második emeleti apartman bérleti díja.Tavaly még állítólg 100-150 dollárral olcsóbb volt, de hát a kereslet... Egy elég tipikus apartmanfalu egy részlete ígynéz ki (a Google map-ről átemelve):

Egy nagyobb csoport házhoz mindig tartozik medence. Enélkül Austinban nem lehetne kiadni az apartmanokat, mert az emberek - főleg a családosoknál a gyerekek - napközben megsülnének a 40 fokon. A központi iroda mellett mindig van konditerem is - ez hajnalban és este megtelik, napközben üresen áll. Mosó- és szárítógépnek a legtöbb apartmanban elő van készítve a helye és a csatlakozója, de külön kell bérelned. 30-35 dollár havonta; ingyen kihozzák, üzembe helyezik és ha szükséges, szervizelik. Emellett a nagyobb apartmanfalvakban van egy-egy házcsoportra külön "ruhakezelő" épület is, itt pénzbedobós mosó- és szárítógépek találhatók. Egy mosás 1 dollár, egy szárítás szintén 1 dollár. Ilyen önkiszolgáló mosodák egyébként a városban is vannak elszórva. Meg persze úgy is dönthesz, hogy tisztítóba viszed a ruhát, amiből szintén szép számban van.

A beköltözéskor kell "felelősségbiztosítással" is rendelkezned. Ez egy havi 10 - 30 dollár közti biztosítás, arra az esetre, ha valamilyen kárt tennél az apartmanban. Emellett azt is kikötik néhány helyen, hogy a havi kereseted mondjuk legalább az apartman bérleti díjának kétszerese, vagy van ahol háromszorosa kell legyen. Ezt bizonyítanod is kell, legalább két havi fizetési papírod bemutatásával.

Az erős kereslet miatt az apartmanok kínálati ára nem fix, sőt akár naponta változik. Amint az iroda megtudja, hogy valaki ki fog költözni, betervezik a felszabaduló apartman rendbehozatalát, majd rögtön el is kezdik hirdetni, egy becsült piaci áron. Ha sok érdeklődő van, elkezdik emelni az apartman meghirdetett árát; ezt akár napról napra megtehetik. Csak onnantól fix az ár, ha szerződést kötsz rá. Ha egy apartman megtetszik és le akarod foglalni, be kell fizetni a különböző tételekből álló 150-300 dolláros adminisztratív díjat és a kb. még egyszer ennyi letétet (ez utóbbit kiköltözéskor visszakapod). A parkolóhely a legtöbb helyen ingyen van (ahogy az egyik ingatlanos fogalmazott, "Texasban vagyunk, van hely bőven"), de vannak pl. árnyékolóval fedett parkolóhelyek, ezekért egyes helyeken külön díj fizetendő. Sokaknak megéri, hogy a kocsi belseje ne legyen 90 fokos amikor napközben be akarnak szállni. Aztán persze vannak külön bérelhető garázsok is az apartmanházakban.

Az apatrmanokat az interneten értékelik az ott lakók, ajánlva azt másoknak vagy éppen figyelmeztetve embereket, hogy ne menjenek oda, mert pl. sokára javítják meg a vízvezetéket vagy udvariatlan a menedzsment. A bent lakók és az apartmanok tulajdonosai közt láthatóan a legtöbb összetűzés forrása a háziállat. Megszámlálhatatlan mini háborúhoz vezet amikor egy kutya gazdája az apartmanházak közti fűről nem takarítja el a kutyája potyadékát, vagy egy kutya megharap valakit, esetleg mert nem volt rajta póráz (Austinban a törvény szerint mindig kell hogy legyen póráz a kutyán, akkor is éppen ha labdát dobálsz neki 40 méterre).

Az "apartmanfalvakat" igazgató irodák ezeknek a kis közösségeknek a központjai. Ott tudod bejelenteni (személyesen vagy telefonon) a nap 24 órájában, ha elromlik valami; az iroda közelében mindig van medence (általában az "apartmanfalu" legnagyobb medencéje) és konditerem; ezenkívül általában egy kis iroda, ha valakinek sürgős intéznivaója akad, számítógéppel, fax-szal és nyomtatóval; ingyen kávé; esetleg biliárdasztal. Szoktak szervezni kis közösségi eseményeket is: közös reggeli az iroda termében az apartmanfalu menedzsereivel, barbecue parti a medence partján stb.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése