Ha megvan a jogosítványod, a következő lépés bankszámla nyitás, ahová majd a céged is utalja a fizetést. Azok az ismerőseim akik már dolgoztak az USA-ban, figyelmeztettek hogy a letelepedéskor a legproblémásabb a hitel történeted (credit history). Általában az szükséged van lakásra, autóra, szóval nagyobb beruházásokra. Ehhez kellene egy jó hitelkártya, amivel vásárolhatsz hitelre, amit szépen részletekben törlesztesz. Csakhogy az amerikai bank nem tudja, mennyire vagy megbízható a hitelek visszafizetésében, tehát nem ad neked olyan hitelkártyát, amivel nagyobb vásárlást intézhetsz. Az elején csak korlátozott hitelű hielkártyát kaphatsz, és ha 1-2 éven át azt látják hogy rendesen törlesztesz, elkezdenek megbízni benned és emelik a hitelkereted. 22-es csapdája: a letelepedéskor kellene a hitel, de azt nem kaphatsz, amíg nem költesz eleget ahhoz, hogy megbízzanak benned.
Mivel 11 éve használok Magyarországon Citibank hitelkártyát, felhívtam a magyar Citibankot, ás megkértem, adják át a magyar hiteltörténetemet az USA-beli Citibanknak; így aztán talán megbíznak bennem eléggé ahhoz, hogy ne "kezdő" hitelkártyát kapjak. A Citisek azt mondták, hogy nem létezik módszer rá, hogy magyar hiteltörténetet átadjanak más országba. De értik a problémámat, ezért postán küldenek egy angol nyelvű levelet arról, hogy én (lakcím, anyja nve, bankkártya száma stb.) megbízhatóan fizető ügyfele vagyok a Citinek. OK, gondoltam, megpróbáljuk ez mit ér.
Austinban megkerestem a legközelebbi Citibankot, számlát nyitni. Szürke márvány épület, fekete fényelnyelő ablakokkal, belül polírozott márványpadló, üvegfalak. 1 azaz egy darab ügyintéző ül egy ízlésesen dekorált teremben és intéz mindent, ami nem egyszerű pénz befieztés vagy kifizetés. Ez utóbbiak egy intézésére egy a terem hátában lévő pultnál 2ember áll rendelkezésre, hátha betéved valaki. Mivel a legtöbben az ügyeiket az interneten intézik, ahogy elnéztem, naponta átlagosan talán 5.6 ügyfelük lehet, aki személyesen bemegy.
Számlanyitáskor általában az ember nyit egy "checking" és egy "savings" számlát. Az előbbi kb. a magyar lakossági folyószámlának felel meg, amire utalják a fizetésed, amiről fizetheted a rezsit, amiről vonódik a pénz, ha debit bankkártyát használsz, és gyakorlatilag semmi kamatot nem produkál. Ha a "checking"-en összegyűlik egy kis megtakarításod, azt a "savings" számládra teheted át, ahol elkezd pár százalékkal kamatozni. Ha szükséged van a "savings"-en lévő pénzre, bármikor felhasználhatod, csak előbb vissza kell tenned a "checking"-re, ahonnan bankkártyával költheted, vagy felveheted készpénzben.
OK, mondtam az ügyintézőnek, a fentieken kívül kell egy hitelkártya is. A fiatalembernek tehát megmutattam a magyar Citibank igazolását, céges levélpapírostól, pecsétestől. Udvariasan beleolvasott, majd némi közönnyel kitolta az asztal szélére, mondván hogy nem tudják figyelembe venni akármit is csináltam más országban a Citibankkal. Tehát a következőképpen lehet hitelkártyát indítani: a checking-re betett pénzből félretetetsz a banknál minimum 200, maximum 5000 dollárt. Ezt a bank másfél évre "lefoglalja", 1%-os éves kamattal. Erre kaphat az ember úgynevezett "secured", azaz biztosított hitelkártyát. A hitelkártya amit kapsz, a befagyasztott összeg keretéig használható; tehát ha pl. 1000 dollárt "fagyasztottál" be, akkor a hitelkártyával maximum 1000 dollár költésig mehetsz el, mielőtt elkezdesz törleszteni. Ha jó visszafizető vagy, már akár 6 hónap után is igényelhetsz "rendes" hitelkártyát, de a bank akkor is másfél évig zárolva tartja a betett hitelfedezetedet.
Egyébként a bankár ügyintézőtől a számlanyitásnál névjegykártyát kaptam, a mail címével és telefonszámával, azzal hogy bármikor bármilyen ügyben kereshetem. Azóta kérdeztem tőle néhányszor mail-ben, mindig egy órán belül válaszolt az adatokkal.
Miután ezeket elintéztem, kb. egy hét múlva postán megkaptam a csekkfüzetem; szép vékony papírra cizellált nyomtatású csekke egy tömbben. Ez készpénz helyettesítőként szolgál; nagyon sokan pl. az élelmiszerboltban nem készpénzzel fizetnek, hanem a fizetendő összegről kitöltenek egy csekket, aláírják, kitépik és odaadják a pénztárosnak.
Ha pedig olyan fizetőeszközt használsz boltban - pl. hitelkártyát - amihez az aláírásodra van szükség, akkor nem a számlát írod alá, hanem minden pénztárgépen van egy LCD kijelzős érintőképernyő, egy speciális tollal azon kell "aláíráírnod". Tesco-s olvasóimnak: ez az ő pinpad-jük, mivel ha pl. pin kódot kell beütni, akkor azt ugyanezen az LCD érintőképernyőn teszik meg. Mellesleg a képernyő színes, és két használat közt reklámokat világít az éppen a pénztárnál soros vevő arcába.
Az alábbi "location" a Citibank épület helyét mutatja a térképen. A Google maps műhold képén még a bejárat előtt félkörben parkoló ügyfél autók is szépen látszanak.
Hitel ajánlataink
VálaszTörlésSzüksége van egy fontos projekt finanszírozására, vagy finanszírozást keres a ház építéséhez vagy megvásárlásához? Ne kérdezd meg magadnak több kérdést. Kínálunk lakáshiteleket, auto hiteleket és személyi kölcsönöket.
alex.triadis1974@gmail.com
Szüksége van pénzügyre?
VálaszTörlésPénzügyet keres?
Pénzt keres üzleti vállalkozásának bővítéséhez?
Segítünk magánszemélyeknek és cégeknek üzleti hitelfelvételben
bármilyen összegű üzleti vállalkozás kibővítése és új vállalkozás létrehozása. Kapjon kölcsönt megfizethető 3% -os kamatlábbal. Szüksége van-e erre a készpénzre / kölcsönt üzleti vállalkozásra és a számlák elszámolására? Ezután küldjön egy e-mailt, további információkért vegye fel velünk a kapcsolatot e-mailben: inforamzanloan@gmail.com