Most hogy autót keresek magamnak, jobban fülelek az olyan beszélgetésekre, amik kocsikról és persze a közlekedésről szólnak.
Azt nap mint nap tapasztalom, hogy az egész közlekedés békésebb és türelmesebb mint otthon. Ettől persze itt még ugyanúgy vannak nyomulósok, sávok közt cikázók. De ha pl.sávot kell váltanod, maximum néhány autónyit kell várnod, míg valaki beenged maga elé, nem sorakoznak fel a kocsik hogy elzárják előled a besorolás lehetőségét is. Azt hiszem ennek az udvariasságnak több oka van. Az egyik, hogy sok ember jár nagy, nehéz kocsival vagy teherautóval. Ilyen, elég gyakori kocsik itt pl.a Ford F-150 és a Chrysler 300-as:
Ezekkel nem tanácsos a sávok közt ugrálni nagy belegyorsításokkal, ha nem akarsz egy vagyont fizeni az üzemanyagért, és nem akarod esténként az autógumidra feltekeredett kisebb autókat levakargatni.
Egy másik ok lehet, hogy itt a legtöbb autónak automata a sebességváltója, ami nem nagyon támogatja, hogy "kilőj" a piros lámpától.
Egy harmadik, hogy a folyamatos, egyenletes autópálya forgalom miatt az emberek már 1 mérföldre előre besorolnak a megfelelő sávokba, általában nincs szükség nagy ugrálásra.
De azért a technikai okok miatt biztos van benne egyszerűen egy olyan közlekedési szokás is, hogy nem akarják megölni a másikat.
A rendőrség, ahogy általában az USA-ban mindenütt, sokkal komolyabban veszi a dolgát és büntet, mint Magyarországon. Itt is kicsivel általában a megengedett sebesség felett mennek az autók (5-10 mérfölddel, azaz 8-16 km/h-val). Ennél nagyobb mértékben általában csak a tudottan elhagyatott, hosszú vidéki utakon lépik túl a sebességet. Ugyanis a forgalmas autópályák mellett, a szélén, vagy éppen a sávokat elválasztó füves területen, nem ritka a kényelmesen parkoló rendőrautó, ami szorgalmasan figyeli a forgalmat.
Amint feltűnik egy rendőrautó fekete-fehér alakja, rögtön mindenki nagyon szabályos lesz. Egyik kollégámat 5 mph (8 km/h) sebesség túllépésért büntette a rendőr, amikor az autópályán megengedett 65 mph helyett tartósan 70-el ment. Egy másik kollégámat azért büntették meg, mert (szintén az autópályán) kétszer is úgy váltott sávot, hogy nem indexelt. Az áruházak parkolóit ugyanúgy ellenőrzik, mint a közutakat: itt, ha valaki a feljogosító cédula nélkül beáll egy mozgássérült helyére a parkolóban, számíthat rá hogy rendes rendőrségi büntetőcédulát kap. Nem is láttam még itt ilyet. Azt hiszem, Magyarországon ezek a rendőrök viszonylag hamar beszednék az USA teljes adóssághátralékát.
A kocsik - és a finanszírozásuk - általában itt olcsóbb mint Európában. Az egyik felsővezetőnk, akivel gyakran együtt dolgozok, olyan Audival jár amit, azt mondja, nem engedhetne meg magának Németországban, ugyanis ott, a becslése szerint kb. 30%-kal drágábban kapná csak meg ezt a kocsit, mint az USA-ban. Az egyszerűbb autók felé haladva az árak közelebb kerülnek a hazaiakhoz.
Új autók árára példaként a Ford-ot véve, egy új Fiesta 13,500 dollár (kb.2.5m Ft) körül kezdődik, egy Focus 16,500 dollár (3m Ft), egy Fusion 20,000 dollár (3.7m Ft), egy Mustang 22.500 dollár (4.1m Ft) és az itt még létező Taurus 26,000 dollár (4.8m Ft). Persze ezek csak a legalapabb verzók kezdőárai, mindegyikből van legalább 4 variáció egyre nagyobb motorokkal és egyre több kiegészítővel. Pillanatok alatt több ezer dollár rakódhat rá a csábító kezdő árra, és akkor még nem számoltuk az állami adót meg a biztosítás díját. E két utábbi tétel akár 2,000 dollárt is hozzáadhat az árhoz. Nem csoda, hogy a népszerűbb autós forgalmazó és értékelő oldalak (pl az Edmunds, http://www.edmunds.com) elkezdtek bcsléeket pubikálni az egyes típusok becsült 5 éves teljes költségéről. Ebbe beleszámolják 5 év alatt az adott típus értékcsökkenését, az átlagos becsült biztosítási díjat, adót, karbantartást, üzemanyag költséget, a részletek törlesztését, stb.). Nem tartozik bele a vételi ár. Az előbbi példáknál maradva, egy 2011-es Ford Focus 5 éves teljes költsége 30,915 dollár, azaz kb. 5.7 millió Ft. A számítás érdekes, aki kíváncsi rá, megtalálja itt.
A nagyobb luxus- vagy sportautók ára a 40,000 dolláros alaptól indul és lazán belenyúlik a több százezer dolláros sávba. 60,000 dollárért (11m Ft körül) már kapsz egy Audi Q7 luxus terepjárót, ülésenként külön szabályozható klímával, motoros csomagtartóval, nagy LCD képernyős navigációs rendszerrel, Bluetooth-os mobil telefon kihangosítóval, stb.
A szokásos vételi módszer hogy az ember kifizeti az autó árának 10-20 százalékát, aztán 3 - 5 év alatt törleszti a maradékot, 0-4% kamattal. Már régen létezik de az utóbbi 2-3 évben vált ugazán népszerűvé a lízing, amikor előre megállapodsz az eladó céggel (példánkban a Ford), hogy új autót lízingelsz tőlük, mondjuk 3 éves szerződéssel (a legröveidebb 2 év, a leghosszabb azt hiszem 5). A Ford kiszámolja, hogy szerintük az autó 3 év múlva, a szerződés végénél mennyit fog érni. Az új ár és a majdani érték közti különbséget fizeted egyenlő havi részletekben 3 évig. A 3 év végén csináltok egy értékbecslést, hogy a kocsi kevesebbet ér (mert mondjuk közben karambolozott) vagy többet, mint az előre kalkulált érték (mondjuk azért többet, mert kevesebbet hajtottad, mint ahogy előre kalkuláltátok). Ennél a pontnál 2 dolgot tehetsz: a megállapított értéknek megfelelő összegért megveszed magadnak a kocsit és a tulajdonoddá válik, vagy "becseréled": visszaadod a cégnek, választasz egy új autót új lízingelésre, és a leadott autó értékét beszámítják az új lízing inulóértékeként. Azért a dolog nem ilyen egyszerű, mert pl. a biztosítási költség és az adól is mások lízing esetén, mint ha autót vásárolsz,.Összességében, ez a lízing egyre népszerűbb, mert kisebb a költsége (egy teljes autó értékének csak 3 évre számított részét fizeted lízing részletekben, nem az autó teljes értékét, mint vásárláskor), és ezért új autót használhatsz a legszebb garanciális éveiben, ugyanolyan (alacsony) havi részletfizetéssel, amit egy 4-5 éves kocsi vételekor kellene fizetned. A lízingcégek azért szeretik ezt a konstrukciót, mert relatíve kicsi a kockázatuk: a lízing gyakorlatilag a kocsi első, garanciális évei alatt fut, így ha nem törik össze a kocsit, elég nagy a valószínűsége, hogy a 3 éves lízing végén egy jól karbantartott, nagyobb hiba nélküli használt autóval kell törődniük, ezt pedig, ha a lízingelő nem veszi meg az autót, reményük szerint valamivel a piaci ár felett tudják értékesítetni. Plusz, a garanciális szervizt csak a hivatalos márkaszervizek végzik, ez is egyfajta garancia a kocsi állapotára a lízing időszak végére.
Elég érdekes - és határozottan szimpatikus - szolgáltatás a Carfax nevű szolgáltatás (és még hozzá hasonló további 1-2 szolgáltatás). A lényege, hogy minden autóról, valahányszor vizsgáztatásra, eladásra, szervizbe kerül, vagy biztosítékként használják, bejegyzés készül az ingyenes Carfax adatbázisba, a kocsi kilométer (azaz inkább mérföld-) órájának állásával együtt. Ezt, a kocsi egyedi azonosítója alapján, bárki ingyen megnézheti. Tehát ha kinézel magadnak egy kocsit, az eladótól kérheted (és a Carfax reklámja szerint követeld is mindig) hogy: "mutasd a Carfax-ot!". A Carfax az interneten elérhető és egy perc alatt a kocsi teljes történetét láthatod. Külön jelölik, ha az autó még az első tulajdonosánál van. Példának vegyünk egy konkrét egy 2006-os Ford Mustang-ot.
A Carfax jelentését megtalálod itt (amíg el nem adják ezt a kocsit, akkor lekerülnek az adatai az eladó oldaláról). Ebből a példából az látszik, hogy a kocsit 2005 szeptemberében gyártották le és adták át az autókereskedőnek, 2005 október 6-dikán eladták, az eladáskor 11 mérföld volt az órájában. 2006 április 20-dikán szervizelték, amikor 14,001 mérföldet mutatott az órája, aztán pl. 2007 december 31-dikén 2 gumit cseréltek és balanszíroztak rajta, az óra 51,081-es állásánál, nem volt balesete... és így tovább. A Carfax tartalmazza, ha a kocsit taxiként használták, vagy bemutató darabként. Arra is ad egy becslést a Carfax adatbázis, hogy az adatok alapján a kocsi így többet vagy kevesebbet ér-e, mint a hasonló korú kocsik átlag ára. A példabeli Mustang a makulátlan történetével 60 dollárral ér többet az átlagnál. Azért csak ennyivel mert elég idős és már 119,042 mérföldet ment. Ügyes, nem?
Egy másik hasznos dolog a Kelly Blue Book. Ez megint csak egy órisái internetes adatbázis, az összes, Amerikában forgalmazott kocsi adataival, az eladásko regisztrációival. Meg kell adnod, hogy új vagy használt kocsi adatait keresed-e, melyik modell, melyik típus, ezen belül ilyen felszereltségű, melyik évjárat. Majd meg kell adnod hogy melyik irányítószám körzetben élsz, ugyanis az árak persze eltérőek az USA különböző területein. Ezek után az adatbázis megmutatja, hogy ezért a kocsiért mi a fair ár. Mivel a Kelly Blue Book egyfajta kocsikereskedési bibliának számít, meg lehet kérdezni az eladót hogy miért is adja drágábban vagy éppen olcsóbban a kocsiját a Blue Book-ban szereplő értéknél.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése