2011. szeptember 21., szerda

Műholdas rádió

Egy érdekes tény hogy az USA túl nagy a hagyományos rádióadók számára. Amíg Európában egy-egy nagy rádióadó átjátszó adókkal lefedi a legnagyobb országok (pl. Németország) területét, adig erre az USA-ban egyszerűen nincs lehetőség, tele kellene szórni az egész országot átjátszóadókkal.

Egyik oldalról ez nem olyan nagy gond. Végül is minden rádióadó a helyi hírekről beszél elsősorban, a helyi időjárás előrejelzést adja. Nem sok értelme van olyan rádióadót hallgatni, ami több száz kilométerre lévő helyi hírekről beszél. Másik oldalról viszont az USA-ban ott volt az igény, hogy ha valaki több ezer kilométert autózik az ország egyik részéből a másikba, akkor ne kelljen minden pár tucat vagy száz kilométernél újra és újra keresgélni a rádióján egy új kedvenc csatornát.

2001-ben volt az első adása a műholdas rádiónak. Ez, mint a neve is mutatja, műholdról sugároz adást, óriási területeket lefedve. Persze speciális készülék szükséges a vételéhez, amit mostanra már szinte minden új autótípusba beépítenek.Például az én autómba is. Az ilyen rádiózás nem ingyenes, előfizetéses alapon működik. Előfizetsz egy hónapra vagy egy, esetleg több évre, és amíg az előfizetés tart, az autórádiód tudja vennia  műholdas rádióadást.2004-től elkezdtek helyi adótornyokat is hozzáadni a rendszerhez, ami egyrészt lehetővé tette hogy parkológarázsokban és egyéb olyan helyen is hallgatni lehessen a rádiót, ahová a műholdas adás em ér el, másrészt olyan helyi szolgáltatást tett lehetővé, mint pl. a közlekedési helyzet, dugók közvetítése az autó pozíciója alapján.

Ennek a bejegyzésnek az apropóját az adja, hogy emlékeztető levelet kaptam a műholdas rádió társaságtól, hogy az autóvásárlásommal kezdődött 3 hónapos ingyen próba periódus hamarosan véget ér, és kezdjek el gondolkodni azon, hogy előfizetek a szolgáltatásra, ha tovább akarom használni.

A műholdas rádió érdekessége, hogy az adás mellett egy csomó plusz információt is sugároznak, amit az autó vevője feldolgozhat. Például a kb. 80 csatorna, ami közülválasztani lehet, kategóriákba van sorolva. Először a rádión kiválaszthatod, hogy híreket, komédiát, sportot, politikát, vallást, stb. akarsz hallgatni, majd ezen belül kiválasztani a konkrét állomást. Például a híreken belül a CNN-t. Emellett a rádió a kijelzőjén azt is mutatja, milyen torlódások, terelések, közlekedési balesetek vannak azon az útvonalon, amelyen megyek, vagy amelyekhez közel vagyok. Austinban ennek nincs olyan nagy jelentősége, mint egy zsúfoltabb nagyvárosban. Ahhoz sem ragaszkodnék, hogy Bostontól San Franciscóig ugyanazt a rádióállomást hallgassam, ha ilyen útra egyáltalán sor kerülne. Az egyetlen, ami miatt meggondolom a dolgot, a tartalom nagy választéka. Austinban igazából eléggé korlátozott számú rádióállomás működik, nem túl gazdag tartalommal.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése