2013. február 1., péntek

Internet

Néhány napja arról jelentek meg cikkek, hogy azok a szegényebb családból származó gyerekek, akiknek nincs otthon szélessávú internet elérésük, hátrányba kerülnek az iskolákban. Akiknek otthon természetes az internet elérés, azok a délutáni iskolai tanulóidőben megírják az egyéb házi feladataikat, az internetes feladatokat otthonra, estére hagyják. Márpedig kapnak elég feladatot: az életre val felkészítés jegyében blogot kell írniuk, aktívan kell használniuk megadott feladatok elvégzésére az olyan népszerű alkalmazásokat mint a Facebook és a Twitter, hozzá kell szólniuk az egymás által ezeken felvetett témákhoz, stb.

Akiknek nincs otthon internet, márpedig bőségesen akadnak még ilyen diákok az USA-ban, azok kora délután beveszik magukat olyan helyekre ahol ingyenes internet elérést találnak (például a Starbucks kávézók, egyes MacDonalds-ok) és először az intenetes házit végzik el, esetenként többen megosztva egy laptopot. Nekik estére marad a többi tantárgy, miután haza mennek.

Egyik részről tehát annyira a mindennapok része az internet használat, hogy alap készségként tanítják illetve kérik számon, a gyerekek és a felnőttek oktatásában egyaránt.

Másrészről pár órája jelentették be hogy 250,000 felhasználó adatait lopták le a Twitter-ről. Önmagában persze nem eget rengető veszély, hogy valaki a nevedben egy Twitteres hozzászólást ereszt meg, de ha ugyanazt a jelszót használód a Twitteren mint a bankod web oldalán, akkor ez lehet nagyon rossz hír is.

A két talán legfajsúlyosabb újság, a Wall Street Journal és a New York Times majdnem egy időben jelentette be hogy egyértelmű bizonyítékok alapján kínai hacker-ek hatoltak be a rendszereikbe,azt kutatva hogy milyen cikkeket készülnek megkelentetni Kínáról illetve egzes kiváltságos kínai személyiségekről. Ahogy a New York Times IT vezetője mondta, a hackerek már szeptemberben be tudtak lépni a rendszereikbe és akár meg is béníthatták volna a lap működését. Nem tették, csak csndben kutatgatták a cikkeket. Ez alkalommal.

Eric Schmidt,  a Google vezérének áprilisban megjelenő könyve ("Az új digitális kor") szerint Kína veszélyes és rosszindulatú szuperhatalom. A Wall Street Journal már belepillanthatott a könyvbe. Úgy tűnik, Schmidt szerint az USA hátrányban van Kínával szemben, ahol kevésbé szigorú a törvényi szabályozás és minden lépéssel amit a kínai cégek ipari kémkedés révén nyernek, Kína mint nagyhatalom tud terjeszkedni. Tehát az internet egy töltött fegyver Kína kezében a nagyhatalmi törekvéseiben.

Tom Clancy nemrég megjelent regénye is olyan szituációt ír le, ahol az USA-val szemben Kína az interneten indít háborút. Könyvek, videojátékok alapszituációja hogy kínai hackerek megbénítják az USA működését, használhatatlanná teszik az internetes kommuniklációt az országban. Ez az új mumus a hidegháború után, és fenti események csak erősítik enneka képnek valószerűségét, illetve azt mutatják hogy egyelőre békésen, de az ilyen konfliktusok már elkezdődtek. Egy 2011-es kormányjelentés az USA-ban már a kár mértékét becsülgeti, amit az interneten keresztüli ipari kémkedés és a kínai szervezett hacker-ek okoznak.

Túl sok kényelmes szolgáltatást nyújt már az internet ahhoz hogy az átlagpolgár megerőltesse magát extra titkosítások és igazán komplikált jelszavak használatával, nemhogyfeladja az internetes szolgáltatásokat. Úgyhogy egyelőre "a helyzet tovább fokozódik".

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése