2013. január 2., szerda

Fermilab

Itt a közelünkben, a házunktól mindössze fél óra autóútra található a Fermilab, amely a 60-as évek beli felépítésétől a svájci CERN üzembe helyezéséig a világ legnagyobb részecskegyorsítója volt. A CERN beindulása után oda kerültek át a nagy projektek, így 2011 végén a Fermilab nagy, 6,8 km kerületű gyorsítóját le is állítótták, de még így is nagyon sok, az anyag szerkezetével és összetevőivel kapcsolatos kísérlet folyik a kutatóintézetben.

A Fermilab látogatható, egy fényképes igazolvány, például a jogosítvány bemutatásával be lehet menni a főépületbe, ahol kisebb kiállítást rendeztek be a részecskegyorsító felépítésével, működésével és az ott végzett kutatásokkal, eredményekkel kapcsolatban.

Az épület belseje az 1960-as évek csúcstechnológiájával készült.

A részecskegyorsítás a kutatásokhoz szó szerint több körben történik, egyre nagyobb és hosszabb körpályákon gyorsítják a protonokat vagy más részecskéket, hogy végül nagy energiával egy másik részecskével ütköztessék és a szétrepülő részecskék és energia mérésével az anyag szubatomi jellemzőire következtessenek. Ezen a Fermilabot ábrázoló légifelvételen jól látszik a két legnagyobb gyorsítókör, amelyek tulajdonképpen a föld alatt 10m-re futó alagutak, ahol az elektromágnesekkel és szupravezető mágnesekkel terelgetett és fókuszált részecskenyalábok róják egyre gyorsuló köreiket a kísérletek során, elérve a fénysebesség 75%-át.

A főépület tornyából valamivel prózaibb, de nem kevésbé érdekes a kilátás.

A hatalmas területen prérifarkasok (coyote-ok) és egy nagy betelepített bölénycsorda él. Az úton odafelé láttunk egy prérifarkas családot a fűben játszani. A bölények területét kerí¤és védi attól hogy az emberek besétáljanak és egy elektromos kerítés attól hogy a bölények kisétáljanak.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése