2013. június 29., szombat

Chicago Gospel Music Festival

Június 20-ától 23-áig gospel fesztivál volt (a huszonnyolcadik) Chicago-ban. A rendezvényt a Fekete McDonalds Operátorok Szövetsége szervezte. Nagyon profik voltak! Négy nap, három helyszín, programok minden generációnak. A megnyitó rendezvény a Milleneum parkban volt, a Bab-nál. A második helyszín a Chicago-i Kulturális Központ volt, a harmadik meg az Ellis park, jó messze a város központjától, egy Bronzville nevű negyedben. A hét vége több szabadidőt jelent több embernek, ezért egy megfelelő méretű (Nagyon Nagy) parkra volt szükség. Érkezésünkkor az Ellis park füves területén több százan hallgatták a nappali színpadon fellépőket és folyamatosan nőtt a tömeg ahogy teltek az órák. Kemping asztaloknál, hordozható székeken vagy a fűben ültek az emberek, amíg tudtak, aztán egy-egy népszerűbb dalnál felpattantak és táncra perdültek, kit hol ért az ihlet.


Nem volt semmi "bemelegítés" lassabb dalokkal: ahogy egy csoport felment a színpadra, rögtön teljes fordulatszámon vágtak bele teljes lendülettel az éneklésbe. A tömegben sokan ismerték a dalokat vagy legalább egy részüket, együtt énekeltek a színpadon lévőkkel; mások énekelve ringatóztak a dal ütemére a kempingszékükben, volt olyan aki napszemüvegben, két Coca colát himbálva, hátrafelé haladó tánclépésekkel ment a családjához a tömegben, miközben tele torokból énekelte a dalt a kórussal, amely teljesen átadta magát az éneklésnek.



Erre a gospel fesztiválra az USA minden részéből jöttek. Két fellépő közt az egyik műsorvezető sorolni kezdte az USA államait és a közönségből nagy üdvrivalgással válaszoltak akik az éppen szólított államból jöttek. Michiganből, Texasból, Kaliforniából...

Voltak egyedül fellépő énekesek is, meg sztár szólisták a kórusokon belül.


Két fellépő csoport közt alig volt valami szünet, olyankor a tömeg egy része elsietett a park szélén felállított sátrakhoz, ahol gyorsételektől az üdítőkön át a fagylaltig mindent lehetett kapni. Ha valakinek a kezéből kikapta a szél az üres papír tányért, 2 percen belül egy arra járó park őr felszedte. Az irdatlan tömeg ellenére nagyon tisztán tartották a rétet, 20 méterenként voltak nagy, tiszta, műanyag zsákokkal bélelt szemetes konténerek és ezek nem csordultak ki a szeméttől. Tányérokkal, jeges italokkal sietek vissza a nézők a helyükre. Amint kezdődött a következő csoport fellépése, a tömeg közelebb tömörödött a színpadhoz.



Már a második - harmadik percben az eksztázis határáig átadták magukat az éneklők a dal ritmusának, dallamának.



Mi az esti program kezdetén, amikor az emberek elkezdtek átáramlani az éjszakai színpadhoz, elindultunk hazafelé, de még órákig hallottuk a fejünkben visszhangzani a dalokat.

2013. június 25., kedd

Kalózkodás

A Navy Pier, a szórakoztató centrummá alakult móló, egyenesen Chicago belvárosának a szívéből nyúlik a Michigan tóba. Óriáskeréktől a boltok és éttermek sokaságán át a kiránduló hajókig itt mindent megtalálni, ami a tavat összeköti Chicago életével. Hétvégén gyönyörű - sőt már túl forró - idő volt, elmentünk hát egy vitorlás kirándulásra a helyi autentikus kalózhajóval, amely a Windy (Szeles) nevet viseli.

Az 50 méteres hajó óvatosan manőverezett a helyére a kikötőben. Ahogy motoros jachtok húztak ki a kikötőből, sodró hullámaik nem könnyítették meg a hajó beállását a móló mellé.

A ki- és beszállókat ügybuzgó kalózok segítették.

Ahogy a hajó lassan kihúzott a kikötőből, szép panorámát kínált a városra és a mólóra,


 Miután a nyílt vízre értünk, felhúzták a vitorlákat és kikapcsolták a motort.

Majd következett egy igen élénk, viccekkel átszőtt történelmi áttekintés a Michigan tavi kalózkodás történetéről.

Érdekes volt például megtudni, hogy mivel Chicago egy évszázadon keresztül a leggyorsabban fejlődő város volt és a bővüléséhez végtelen étvággyal nyelte a fát mint építőanyagot, ezért annak idején jövedelmező foglalkozás volt beállni a fa-szállítmányokra lecsapó kalózok közé. Egy-egy hajó elfoglalása után ezek a fába égetett vagy vésett tulajdonosi jeleket "átírták", az elfogott legénységet kivégezték - hiszen a rablás tanúi voltak -, az elfogott hajót, miután átrakodtak róla, elsüllyesztették, a rablott fa rakományt pedig eladták a városnak.


Történetesen a kirándulásunk idején készült a város a chicago-i hokicsapat, a Blackhawks nagy mérkőzésére, ezért a hajónkra a fekete-fehér kalózzászló mellé felhúzták a Blackhawks zászlaját is.

 Ahogy visszaindultunk a kikötőbe, elhaladtunk a hullámtörő végébe épített régi világítótorony mellett.

És elhúztak mellettünk a kifelé tartó kiránduló hajók. Azon például, ami a képen  látható, garantált hogy vizes leszel, ha nem a középső sorban ülsz.

Miután visszaérkeztünk, besétáltunk a nagy króm "babhoz" amiről korábban írtam, aztán visszamentünk a kocsihoz és a délebbre lévő Ellis parkba mentünk, egy gospel fesztivált meghallgatni.


2013. június 22., szombat

Svéd napok Geneva-ban

A közeli Geneva ad otthont az évente megrendezésre kerülő legnagyobb svéd fesztiválnak az USA-ban, amit a helyiek büszkén úgy is emlegetnek, mint minden Illinois-i fesztivál nagypapáját. Ma ellátogattunk oda a záró hétvégére.

Geneva-ról már írtam korábban is. Nagyon kedves és szép kisváros, Illinois Szentendréje. Azt hogy éppen svéd napokról van szó, igazából nagyon kevés dolog jelezte, például ez a svéd zászlóval díszített bicikli.


Szerencsére jó időnk volt, bár ez a szobor az esernyőjéből csorgó esővel nem éppen ezt idézte.

A város egyik fele az utcákon felállított sátrakban a hordozható grillezőkészlettől a hímzett párnahuzatokig mindent árult, a város másik fele és a máshonnan érkezők pedig a sátrak közt sétáltak, beültek a vendéglőkbe és cukrászdákba és általában, élvezték a napot és a fesztivált.


A lezárt utcaszakaszokon a pizzasütéstől kezdve a kosárlabda meccsekig sok minden zajlott, ami szórakoztatta a résztvevőket. Ezek a srácok például remekül játszottak.

Páran megálltak megbámulni a két kosárlabda meccset, amibe bárki beszállhatott.


Az egyik helyi művész - iparos szélre mozgó szobrokat állított ki. Volt köztük ananász és hal alakú, de olyan is ami tucatnyi pillangó röptét utánozta az enyhe szélben.


Egy helyi fagylaltos cég kiköltözött egy sátorba és napozószékeket sorakoztatott fel a boltjuk előtt, hogy mindenki a legnagyobb kényelemben fogyaszthassa a fagyiját.


A városháza melletti gyepen egy kisebb koncert zajlott.


A koncert mellett a gyerekek jól szórakoztak a városházát szimbolikusan őrző ágyúkkal.

Ez a nyúl egy múzeum bejáratára hívta fel a figyelmet.

Mindössze egy kis terület kellett egy hordozható vidámpark felállításához, ami a legnagyobb zajforrás volt a környéken.

És persze az utcán minden ilyen rendezvényen lehet találni megbámulni való autót.



2013. június 17., hétfő

Mókusokról

Nem lehet nem írni a mókusokról. Teljesen belakták a hátsó kertet, reggel egy időben kelünk, amíg mi kávézunk ők átfésülik ennivalóért a gyepet, napközben a Gyalogkakukk prérifarkasának mintájára állandóan törik a fejüket és próbálkoznak, hogy elkapják az élelmet - az ő esetükben a madáretetőkbe töltött eleséget.

Ez egyfajta játékos háború. Mi kitalálunk egy újabb helyet a madáretetőnek, amiről már úgy gondoljuk, tényleg nem érik el, ők pedig addig törik a fejüket amíg meg nem oldják a feladatot és jutalmul jól be nem zabálnak madáreleségből. A háború részeként egyfre furfangosabb madáretetőket használunk. Nem az a célunk hogy a mókus egyáltalán ne jusson kajához, csak az, hogy maradjon elég a környék szép, színes madarainak.

Az egyik madáretető amit vettünk, olyan keskeny peremmel rendelkezik és olyan módon van felfüggesztve, hogy úgy gondoltuk, ott már feladják a mókusok. A legélelmesebbnek közülük - akit nindzsa-mókusnak hívunk, mert akrobatikus ügyességgel mászik át minden akadályon - kb. 3 percébe telt, amíg az etető tetejéről fejjel lefelé csüngve meg nem oldotta, hogy hozzáférjen a magokhoz.

Ezek után az etetőt egy hosszú, vékony drót közepén függesztettük fel, gondolván hogy ott már tényleg nem érik el. A mókus fejjel lefelé függeszkedve, mint egy alpinista, négy manccsal a drótot ölelve, pilanatok alatt végigmászott 4 méternyi dróton.

Következzen képekben dokumentálva, ami történt (az alábbi mókus nem a nindzsa-mókus, az sokkal ügyesebb mint ez itt a képeken):

Ez az ügyetlen, kövér mókus áttornázza magát a fejjel lefelé való dróton függeszkedésből a madáretető tetejére.

Ráhasal a drótra, de rá kell jönnie, hogy így egyik lába sem ér le.

Addig tornászik amíg a hátsó lába megkapaszkodik, most viszont a feje reménytelenül messze van az élelemtől.

Tehát a dróton hasalva lassan előrehúzza magát.

És még egy kicsit.

Innentől izgalmas számára a dolog, mert már a látóterében van az élelem. A két hátsó lábával a drótba kapaszkodik, kinyújtja a testét és mint egy kommandós, ráereszkedik az etető nyílására


Amelyik mókus elég kicsi, mint az alábbi két képen - és még nem hízott meg - az még pont elfér az etető peremén.


A nagyobbak - mint a nindzsa-mókus is alább - körbetekerednek az etető körül hogy ne essenek le.


Arra pedig már csak a nindzsa-mókus képes hogy a madáretető kis ülő-rudain is meg tudjon kapaszkodni...

...illetve hogy megpróbálja leszedni a madáretető tetjét, hogy direktben hozzáférjen a magokhoz.

Amikor az ilyen feladványokba belefárad, le lehet pihenni az egyik faágon, mint ez a megfáradt vörös mókus.

Miután kényelmesen elhelyezkedett, megtámasztja magát a mancsával, lassan lecsukódik a szeme és kezdődik a szieszta.
Csak a fényképezőgép kattanására nyitja ki egy másodpercre a szemét.

Miután a fenti csatát a mókusok nyerték, következett az a lépésünk, hogy igazi mókus-biztos madáretetőt vegyünk. Ennek az a trükkje, hogy egy rugó tartja nyitva a nyílást az eleséghez, ami egy kismadár súlya alatt meg se mozdul, de egy mókus súlya alatt lehajlik és becsukja az etető nyílását. A kialakítása pedig olyan, hogy eleve nem könnyű a magok közelébe jutni olyasvalakinek aki nem tud repülni. Alább sikerült megörökíteni a nindzsa-mókus első találkozását  az új technológiával.

Az első lépés a felderítés. Az az első pilanattól tiszta nindzsa-mókusunk számára, hogy ez a csúszósnak látszó doboz valamilyen módon élelmet védelmez.

Tehát meg kell nézni közelebbről.

Ilyet még nem látott, a fémtető csúszik, nincs kapaszkodó, tehát nagyon nagyon alaposan körbevizsgálja, hol találhatna rajta fogást, hogy közelebb kerüljön a magokhoz. Nem tépelődik azon hogy teljes tervet állítson össze, csak az érdekli hogyan kerüljön egy lépéssel közelebb a célhoz.

Igen, ott határozottan kaja van.

Izgatottságában egy nem elég óvatos, rossz lépést tesz, és már meg is csúszik a tetőn.

És már nincs mibe kapaszkodni.

Győz a gravitáció.

Az ehhez hasonló, másfél-két méterről történő esés meg se kottyan a mókusnak, és tíz másodperc múlva újra nekivág hogy megszerezze a magokat.