Akkor most tegyünk egy sétát Washington szívében. Kezdjük rögtön a Fehér Háznál. A Pennsylvania Avenue-nak a Fehér Ház mögött húzódó szakasza, mint mondtam, mostanra sétálóutca biztonsági okokból. A kerítésnél mindig akadnak turisták akik az északi oldal gyepszőnyegét (North Lawn) fényképezik.
A híres elnöki dolgozó szoba, az Ovális Iroda szigorúan véve nem ebben az épületben van, hanem a Fehér Ház nyugati szárnyában (West Wing). Az Ovális Irodára a kerí¤ésen kívülről sehonnan nincs rálátás, erről a sűrűn telepített bokrok, fák gondoskodnak. A Fehér Ház képen látható része az elnöki család lakhelye, fogadások színhelye.
A déli oldalon már a húsvéti készülődés jegyében sátrak, kis kerítések állnak. Április 1-jére 50 államból több mint 30,000 ember érkezett a hagyományos Fehér Ház húsvéti ünnepre. Az eseményre évente előre lehet jelentkezni és kisorsolják a nyerteseket. Az ez évi eseményről a Fehér Ház hivatalos oldalán
itt kattintva lehet többet látni.
Akik belülről akarták látni a Fehér Házat, azoknak a kongresszusi képviselőjüknél kellett ezt jelezni jó előre, külföldiek pedig a washingtoni konzulátusuknál kellett hogy jelentkezzenek. Most már ez sem működik, mert a Fehér Ház és a kongresszus közti gazdasági patthelyzetben takarékossági okokból teljesen leállították a Fehér Ház látogatását. Cserébe kb. fél kilométerre a Fehér Háztól felállítottak egy látogatóközpontot - egy elemekből összeszerelt kis házacskát - ahol a Fehér Ház belsejéről vetítenek filmet és ajándék tárgyakat lehet vásárolni.
A Fehér Háztól dél felé sétálva elérkezünk a Washington Monument obeliszkjéhez. Onnan jobbra, nyugat felé fordulva elérjük a II. világháborús emlékművet. Egy oszlop kör egy központi kerek tavacska körül, ahol minden oszlop az USA egy államát jelképezi. A tavacska most nem volt feltöltve, ahhoz még túl hideg volt.
Tovább sétálva - vagy biciklizve - nyugat felé a már említett Reflection Pool mentén, a távolban feltűnik a Lincoln Monument.
Itt éjjel - nappal sok a látogató, a Fehér Ház mellett ez Washington egyik legismertebb épülete.
Ahol a görög templomokban isten szobor áll, bent a hátsó falnál, ott emelkedik az épületben Abraham Lincoln hatalmas szobra.
A szobor magasan az emberek fölött áll hatalmas talpazatán. Az alábbi képen jobban látszanak az arányok.
Az emlékműtől visszafelé szép a kilátás a Reflection Pool-ra és a Washington Monument-re.
A Lincoln Monument zárja kelet felé a National Mall parkját. Északra és egy kicsit visszafelé található a vietnami veteránok emlék helye, a márvány fal amelybe a Vietnamban elesett 58195 katona neve van bevésve.
A Lincoln Memorial-tól délre a koreai háború emlék parkja terül el.
Tovább dél felé elérjük a Tidal Basin-t, ami a Potomac folyó nagyrészt mesterséges öble, partján a cseresznyefák sorával és több emlékművel, amelyek közül talán a leghíresebbek a Franklin Delano Roosevelt emlékmű,
valamint a Jefferson Emlékmű:
Ha a Washington Monument obeliszkjétől nem nyugatra, hanem keletre indulunk, a National Mall parkját két oldalról a Smithsonian múzeumai szegélyezik. Ezek mindegyike híres; a Nemzeti Természettudományi Múzeum,
a Nemzeti Űrrepülés és Repüléstörténeti Múzeum
az Amerikai Indiánok Nemzeti Múzeuma, ahol egyetlen szögletes szoba vagy terem sincs, minden az indiánok építkezési szokásainak megfelelően kör alakú
...és még lehetne sorolni. A Smithsonian központi épülete egy kis kastélyban szintén itt található. A kastély kertje gyönyörű és sokan látogatják.
A múzeumoknál mindig nagy a tömeg. Én úgy terveztem hogy hétköznap megyünk múzeumba, amikor várhatóan kisebb a látogatók száma. Azt már tudtam hogy a hétvégi napokat a múzeumlátogató iskoláscsoportok miatt tanácsos elkerülni. De itt hétköznap is százával álltak sorba az emberek az olyan híresebb múzeumok látogatásra, mint a fentiek vagy a Nemzeti Archívum ahol többek között a Függetlenségi Nyilatkozatot őrzik. Tehát megtanultuk hogy ezekre a helyekre hétköznap ÉS vagy nyitásra, vagy késő délután kell menni.
A Mall, azaz maga a park, hétvégéken a családok sárkányröptető helyévé válik. Rengetegen jönnek ki a parkba és élvezik a napsütést, sárkányröptetést, sétát, biciklizést vagy csak úgy magát a hétvégét.
A National Mall keleti végéhez közeledve elérjük az Egyesült Államok Botanikus Kertjét, ahol többféle éghajlat növényei élnek egy üvegkupola alatt.
Ahogy a Lincoln Emlékmű a Mall nygati végét, úgy a Capitol épülete a keleti végét zárja le.
Hatalmas épület, mindig sok látogatóval. Akik biztosak akarnak lenni hogy bejutnak a washingtoni tartózkodásuk idején, időpontot egyeztetnek a kongresszusi képviselőjükkel. De ők is ugyanazt a sort kell hogy végigállják a bejutáshoz, mint a turisták. Az épületben a túra kis csalódást okozott: csak az épület egy kis részét lehet megnézni. A legimpozánsabb a kupola:
A Capitol-be az USA minden állama elküldi a hírességei szobrát, a kikötés csak annyi hogy a szobor márványból vagy bronzból kell legyen. A kupolához közeli tanácsterem falai mentén végig ilyen szobrok sorakoznak.
Bár a Capitol lezárja a Mall-t, a Capitol-tól tovább keletre még vannak szép és híres épületek. Például a Kongresszusi Könyvtár, amit föld alatti folyosó köt össze a Capitol-lal. Ez jó a látogatóknak is, mert át tudsz menni egyik épületből a másikba és nem kell végigállni a sort mindkét épület bejáratánál. A Kongresszusi Könyvtár szép és impozáns.
Minden szobornak, festménynek jelentése és története van, amiből az ingyenes idegenvezetés kb. 1 órája alatt igyekeznek minél többet bemutatni.
Vannak dolgok, amiket tilos fényképezni. Például az eredeti Gutenberg biblia, amit itt őriznek, vagy az impozáns olvasóterem belseje, amit a fölé magasodó galériáról kiválóan át lehet tekinteni. Ami a fényképeket illeti, meg kell elégedni a folyosókkal, termekkel.
Hát, igazán röviden ennyit a látványosságokról, búcsúzóul álljon itt két késő délutáni kép a Pennsylvania Avenue-ról, ami a Fehér Ház mellett elhaladva egyenesen a Capitol-hoz vezet.