2013. április 27., szombat

Gyaloglás a rák ellen

Ma volt Chicago-ban az Amerikai Rákellenes Közösség szervezésében évente megrendezésre kerülő Walk & Roll nap. Ezen a napon emberek ezrei gyalogolnak (walk) görkorcsolyáznak (roll) és bicikliznek együtt Chicago-ban, a nevezési összegeket pedig a rákellenes kutatásra fordítják. Ezt a rendezvényt sok amerikai városban megtartják.

A rendezvény hivatalos amerikai  web oldala itt kattintva látható.

Napsütéses, igazi tavaszi hangulatú napon indultak 10-kor a Soldier Field stadion elől a biciklisták, 10:15-kor a görkorcsolyások egy másik útvonalon, és 10:30-kor a gyaloglók. Ekkorra már a stadion és környékének parkolói tele voltak a résztvevők kocsijaival. Én egy nappal előre az interneten foglaltam parkolójegyet, de így sem volt egyszerű helyet találni az autónak a stadion környékén.

Most csak kis, telefonnal készített fényképeim vannak. A szponzor cégek a Soldier Field stadion mellett hatalmas sátrakat állítottak fel, ahol a dolgozóik regisztráltak a gyaloglásra, görkorizásra vagy biciklizésre. Jégbe hűtött üdítőket árultak a sátrak árnyékában. Azt hiszem, csak a gyaloglók több ezren voltak, legalábbis ahogy meg tudtam ítélni, amikor fél tizenegy közeledtével elkezdett a tömeg a startvonal felé áramlani.


A hangszórókból szólt a zene, beszélgetés, nevetgélés hallatszott mindenütt. Jópáran spontán táncolni kezdtek az indító jelre várva.


10:30-kor lehalkult a zene, a hangszóróból elhangzott egy köszöntés az összegyűlteknek, és köszönet hogy részt vesznek a rák elleni harcban, majd elindult a nép. Az út összességében 5 km volt (tavaly több volt, de a sok családos, kisgyerekes résztvevő miatt rövidítettek a távon), fele út észak felé a Michigan tó partján, majd egy forduló után a másik fele vissza a kiinduló helyre. A ragyogó napsütésben kellemes volt a gyaloglás, az első 15 perc után a tömeg is széthúzódott és könnyű volt előre jutni.


A szép, tiszta nap "kihozta" Chicago színeit.

A fordulónál a szervezők vizes palackokat kínáltak mindenkinek, bár a tömeg nagyobbik részének nem volt rá szüksége mert szép kényelmes sétatempóban tették meg az 5 km-t. Még a gyerekek sem fáradtak el, akik a gyaloglók közt rohangáltak. A kellemes séta után minden egyes beérkezőt megéljeneztek a célvonalnál.


Olvastam hogy júniustól ugyanaz a cég amelyiknek a kölcsön biciklijeit Washingtonban használtuk, elkezdi felállítani a biciklis állomásait Chicago-ban is és egy év alatt 4000 biciklit helyeznek el a város fontosabb pontjain, elsősorban a Union Station vasútállomás környékén. Bér most sincs hiány kölcsönözhető biciklikben, a hír és a napsütés még több kedvet adott hozzá, hogy nyár folyamán több időt töltsünk a városban.

2013. április 22., hétfő

Változás a blog-omban

Megváltoztatom ennek a blognak a kinézetét. Ezentúl inkább hasonlítani fog egy web-es magazinra, könnyebb lesz megtalálni a korábbi bejegyzéseket. Az egyes bejegyzéseket a főoldalról lehet elérni, kattintva a bejegyzésen. Remélem, midenkinek tetszeni fog a változás!

Washington, 4. rész - éjszaka

Az épületek, parkok, látványosságok éjjel szépen ki vannak világítva. Este 10 környékén még tömegek nyüzsögtek a Lincoln Emlékműnél, fényképezkedtek a Fehét Ház kerítésénél kis vakukat villogtatva, sétáltak a Kincstár maszív épülete mellett, a Washington Emlékmű és a Lincoln Emlékmű közt húzódó medence partján. A lemenő nap fénye nagyon szép meleg színekkel festi be a várost. Itt például az amerikai lobogót a vietnami veteránok emlékművénél.

A felhős estén besötétedik az égbolt a Lincoln Monument felett is.

Menjünk vissza a Fehér Házhoz. Ahogy sötétedik, a déli oldalon még látszanak a húsvéti sátrak, de az épület oldalát már erős lámpák világítják meg.

Amíg körbemegyünk az északi oldalra, teljesen besötétedik.

A nyugati épületszárnyban (West Wing), amelynek a déli oldalán az Ovális Iroda van de a kerítésen kívülről csak az északi oldala látszik, még égnek a villanyok.

Az épület fényárban úszik, csendes, az őrök diszkréten meghúzódnak és láthatatlanná válnak.

A Fehér Ház melletti Esinehower Executive Office Building (ahol jópár iroda tartozik a Fehér Házban már el nem férő de az elnöknek dolgozó hivatalnokokhoz) némileg maja templomokra emlékeztető robusztus kőtömegében is világítanak az ablakok.


Innen kb. 8 perc séta a Washington Monument. Az éjszakában messzire világítanak a replők számár az obeliszk tetjén a piros lámpa-szemek.

A Lincoln Monument is kedvelt fotótéma éjjel, és amint látszik, sokan is keresik fel. Még iskoláscsoportokkal is találkoztam éjjel 10 körül.



Zárjuk az éjszakai barangolást a Reflection Pool fekete víztükrének látványával.


2013. április 21., vasárnap

Washington, 3. rész - városnézés

Akkor most tegyünk egy sétát Washington szívében. Kezdjük rögtön a Fehér Háznál. A Pennsylvania Avenue-nak a Fehér Ház mögött húzódó szakasza, mint mondtam, mostanra sétálóutca biztonsági okokból. A kerítésnél mindig akadnak turisták akik az északi oldal gyepszőnyegét (North Lawn) fényképezik.



A híres elnöki dolgozó szoba, az Ovális Iroda szigorúan véve nem ebben az épületben van, hanem a Fehér Ház nyugati szárnyában (West Wing). Az Ovális Irodára a kerí¤ésen kívülről sehonnan nincs rálátás, erről a sűrűn telepített bokrok, fák gondoskodnak. A Fehér Ház képen látható része az elnöki család lakhelye, fogadások színhelye.

A déli oldalon már a húsvéti készülődés jegyében sátrak, kis kerítések állnak. Április 1-jére 50 államból több mint 30,000 ember érkezett a hagyományos Fehér Ház húsvéti ünnepre. Az eseményre évente előre lehet jelentkezni és kisorsolják a nyerteseket. Az ez évi eseményről a Fehér Ház hivatalos oldalán itt kattintva lehet többet látni.

Akik belülről akarták látni a Fehér Házat, azoknak a kongresszusi képviselőjüknél kellett ezt jelezni jó előre, külföldiek pedig a washingtoni konzulátusuknál kellett hogy jelentkezzenek. Most már ez sem működik, mert a Fehér Ház és a kongresszus közti gazdasági patthelyzetben takarékossági okokból teljesen leállították a Fehér Ház látogatását. Cserébe kb. fél kilométerre a Fehér Háztól felállítottak egy látogatóközpontot - egy elemekből összeszerelt kis házacskát - ahol a Fehér Ház belsejéről vetítenek filmet és ajándék tárgyakat lehet vásárolni.

A Fehér Háztól dél felé sétálva elérkezünk a Washington Monument obeliszkjéhez. Onnan jobbra, nyugat felé fordulva elérjük a II. világháborús emlékművet. Egy oszlop kör egy központi kerek tavacska körül, ahol minden oszlop az USA egy államát jelképezi. A tavacska most nem volt feltöltve, ahhoz még túl hideg volt.



Tovább sétálva - vagy biciklizve - nyugat felé a már említett Reflection Pool mentén, a távolban feltűnik a Lincoln Monument.

Itt éjjel - nappal sok a látogató, a Fehér Ház mellett ez Washington egyik legismertebb épülete.


Ahol a görög templomokban isten szobor áll, bent a hátsó falnál, ott emelkedik az épületben Abraham Lincoln hatalmas szobra.

A szobor magasan az emberek fölött áll hatalmas talpazatán. Az alábbi képen jobban látszanak az arányok.

Az emlékműtől visszafelé szép a kilátás a Reflection Pool-ra és a Washington Monument-re.

A Lincoln Monument zárja kelet felé a National Mall parkját. Északra és egy kicsit visszafelé található a vietnami veteránok emlék helye, a márvány fal amelybe a Vietnamban elesett 58195 katona neve van bevésve.



A Lincoln Memorial-tól délre a koreai háború emlék parkja terül el.


Tovább dél felé elérjük a Tidal Basin-t, ami a Potomac folyó nagyrészt mesterséges öble, partján a cseresznyefák sorával és több emlékművel, amelyek közül talán a leghíresebbek a Franklin Delano Roosevelt emlékmű,

valamint a Jefferson Emlékmű:



Ha a Washington Monument obeliszkjétől nem nyugatra, hanem keletre indulunk, a National Mall parkját két oldalról a Smithsonian múzeumai szegélyezik. Ezek mindegyike híres; a Nemzeti Természettudományi Múzeum,

a Nemzeti Űrrepülés és Repüléstörténeti Múzeum



az Amerikai Indiánok Nemzeti Múzeuma, ahol egyetlen szögletes szoba vagy terem sincs, minden az indiánok építkezési szokásainak megfelelően kör alakú


...és még lehetne sorolni. A Smithsonian központi épülete egy kis kastélyban szintén itt található. A kastély kertje gyönyörű és sokan látogatják.




A múzeumoknál mindig nagy a tömeg. Én úgy terveztem hogy hétköznap megyünk múzeumba, amikor várhatóan kisebb a látogatók száma. Azt már tudtam hogy a hétvégi napokat a múzeumlátogató iskoláscsoportok miatt tanácsos elkerülni. De itt hétköznap is százával álltak sorba az emberek az olyan híresebb múzeumok látogatásra, mint a fentiek vagy a Nemzeti Archívum ahol többek között a Függetlenségi Nyilatkozatot őrzik. Tehát megtanultuk hogy ezekre a helyekre hétköznap ÉS vagy nyitásra, vagy késő délután kell menni.

A Mall, azaz maga a park, hétvégéken a családok sárkányröptető helyévé válik. Rengetegen jönnek ki a parkba és élvezik a napsütést, sárkányröptetést, sétát, biciklizést vagy csak úgy magát a hétvégét.


A National Mall keleti végéhez közeledve elérjük az Egyesült Államok Botanikus Kertjét, ahol többféle éghajlat növényei élnek egy üvegkupola alatt.


Ahogy a Lincoln Emlékmű a Mall nygati végét, úgy a Capitol épülete a keleti végét zárja le.



Hatalmas épület, mindig sok látogatóval. Akik biztosak akarnak lenni hogy bejutnak a washingtoni tartózkodásuk idején, időpontot egyeztetnek a kongresszusi képviselőjükkel. De ők is ugyanazt a sort kell hogy végigállják a bejutáshoz, mint a turisták. Az épületben a túra kis csalódást okozott: csak az épület egy kis részét lehet megnézni. A legimpozánsabb a kupola:

A Capitol-be az USA minden állama elküldi a hírességei szobrát, a kikötés csak annyi hogy a szobor márványból vagy bronzból kell legyen. A kupolához közeli tanácsterem falai mentén végig ilyen szobrok sorakoznak.


Bár a Capitol lezárja a Mall-t, a Capitol-tól tovább keletre még vannak szép és híres épületek. Például a Kongresszusi Könyvtár, amit föld alatti folyosó köt össze a Capitol-lal. Ez jó a látogatóknak is, mert át tudsz menni egyik épületből a másikba és nem kell végigállni a sort mindkét épület bejáratánál. A Kongresszusi Könyvtár szép és impozáns.

Minden szobornak, festménynek jelentése és története van, amiből az ingyenes idegenvezetés kb. 1 órája alatt igyekeznek minél többet bemutatni.


Vannak dolgok, amiket tilos fényképezni. Például az eredeti Gutenberg biblia, amit itt őriznek, vagy az impozáns olvasóterem belseje, amit a fölé magasodó galériáról kiválóan át lehet tekinteni. Ami a fényképeket illeti, meg kell elégedni a folyosókkal, termekkel.


Hát, igazán röviden ennyit a látványosságokról, búcsúzóul álljon itt két késő délutáni kép a Pennsylvania Avenue-ról, ami a Fehér Ház mellett elhaladva egyenesen a Capitol-hoz vezet.