2012. február 5., vasárnap

Superbowl

Ma este megvolt az NFL, az amerikai futball liga döntő mérkőzése, a New York Giants és a New England Patriots közt: a 2012-es, 46. Supwerbowl. Ez az USA-ban óriási esemény: a világ leggrandiózusabb TV közvetítése, 110 millió ember nézi 180 országban. 30 másodperc hirdetés a Superbowl közvetítésben három és fél millió dollárba kerül.

A baráti csoportok, kollégák már 4-5 hétre előre elkezdik szervezni, kinél gyűlnek majd össze meccset nézni. Ebben persze nem elhanyagolható tényező hogy kinek mekkora a TV-je. Mi a cégemtől egy olyan kollégámhoz mentünk, akinek szép tágas háza és a nappalijában hozzáillő 60 inch-es (152 cm-es) átlójú TV-je van. Meg egy másik az emeleten, a billárdasztal mellett. A házigazda készül borral, sörrel, popcorn-nal, a vendégek meg hozzák a kedvenc italukat, roportatnivalót meg egy plusz üveg bort a házigazdának illetve a "közösbe". Az erdemény: telerakott asztalok és roskadásig megrakott óriási hűtőszekrény.

A Superbowl idejére az utcák kiürülnek, elnéptelenednek; a házak előtt parkoló autók sokasága jelzi, hol gyűltek össze a társaságok. Ilyenkor persze a kiszállított ételeknek is szezonja van: pl. a Pizza Hut számára szinte semmit nem jelent üzleti szempontból a Karácsony, de a Superbowl olyan csúcsforgalmat produkál számukra mint pl. a Tesco-nak a Karácsony.

Az NBC a stadionban 57 kamerával adta az élő közvetítést, ebből 4 kamera másodpercenként 1000 felvételt készítő szuper gyors masina volt, a megfelelő lassított felvételekhez. Már lehet tudni, hogy a mai napon 1,25 millió (!) csirkeszárny fogyott el az USA-ban. A meccs eredményére sok ezren több száz vagy több ezer  dollárban fogadtak. Már a jegyvásárlás kezdetén több száz dollár volt a legolcsóbb jegy és több tízezer a legdrágább, de pl. két héttel ezelőtt már 3000 dollár felett volt a még kapható legolcsóbb jegy is. Végül a 68,000 férőhelyes stadionba az átlagos jegyár 3985 dollárra jött ki, ami kb. 800,000 Ft (per jegy!!!). Magát a stadiont 720 millió dolláros költségen építették kifejezetten abban a reményben, hogy ott fogják játszani majd a Superbowl-t. Ez bejött, és a számok alapján biztosnak látszik hogy jó üzlet volt.

Az amerikai futball élvezetét még nem sikerült elsajátítanom, az alapszabályokat néztem ki a Wikipédiából hogy ne legyek teljesen tájékozatlan. A két csapat látható lelkesedéssel esett egymásnak és próbálták a másik csapatot szó szerint a földbe döngölni. A játék elméletileg négyszer 15 perc játékidőből áll, de a hirdetések, a negyedek közti szünetek, illetve a sérülések miatti szünetek miatt 1 óra helyett valamivel több mint 3 órán át tart. A negyedek közti szünetekben reklám; illetve félidőben Madonna tartott egy nagyobb, igen látványos előadást a dalai keverékéből. Ha valamelyik csapat gólt szerez, kétszer- háromszor visszajátsszák a nézőknek majd reklámra váltanak. Ha valamelyik játékos megsérül, lassítva visszajátsszák hogyan passzírozta őt a földbe az ellenfél 3-4 játékosa, majd reklám. Amíg a TV-ben a nézőknek mennek a reklámok, addig a csapatok a valóságban is ott állnak a pályán, várják a reklám végét. Addig persze áll az óra. A mérkőzés utolsó 5 percét lemértem: a valóságban 27 percig tartott, egyre gyakrabban álltak meg, a legvégén már 20-30 másodpercenként megállt a játék sérülés, gól, taktikai szünet, beiktatott reklám miatt.

Közben a TV előtt ment az esélyek latolgatása: lehetett fogadni, hogy a végeredményben mennyi lesz a két csapatnál a gólok számának utolsó számjegye. Rátehetsz 5 dollárt, hogy mondjuk a harmadik negyedben a Giants góljainak az utolsó számjegye 3 lesz, azaz a Giants a harmadik negyed végére 3, 13 vagy 23 gólt fog szerezni. Ha nyersz, megnyered a többiek erre tett pénzét.

A megfelelő mennyiségű ropogtatnivaló, szendvics, saláta, csirke, sör és bor elfogyasztása segített a társaságnak életben tartani a jó hangulatot a meccs 3 órája alatt. A végeredmény: a Giants győzött 21-17 arányban, pedig a legeslegutolsó pillanatban a New England-nek még volt egy olyan labdája, amelyik két játékosuk kezei közt is átment és nem sikerült megfogniuk. Ha sikerül, talán ők nyernek. De így a meccs után rögtön a Toyota győzelmi tájékoztatója következett (ők szponzorálták a meccset), majd a különböző csatornákon megindult a győztes Giants emblémáját, mottóját, játékosainak fotóit ábrázoló trikók árusítása, a játékosok által aláírt védősisakok, műanyag kupák stb. eladása. "Hívj most, vissza nem térő alkalom, a győztes meccs után ha most telefonálsz, ingyen házhoz szállítjuk neked ezt a gyönyörű kék, Giants emblémás trikót/sapkát/széldzsekit, ami nem csak szép, de megvéd az időjárás viszontagságaitól, puha és szuper meleg...", stb. stb.

Amikor elkezdett szétszéledni a társaságunk és hazaindultam, másutt a kertvárosi házak beállóin még ott parkoltak a kocsik, égett a lámpa az ablakokban és folyt a győzelmi sörözés, másoknak a vereséget felejtendő a borozás.

1 megjegyzés:

  1. Remélem azért a társaság jó volt és nem unatkozással telt számodra a 3 óra :-). De kíváncsi lennék, hogy ilyen hosszú pihenésekkel menyire fárasztó sport ez?:-)

    VálaszTörlés