2011. október 26., szerda

Bankolás

Az USA bankokban az ügyfél általában egy checking és egy savings számla megnyitásával indít. A checking account a magyarországi folyószámlának felel meg. Erre lehet fizetést utaltatni, erről lehet készpénzt felvenni, víz, gáz, villanyszámlát fizetni, vagy éppen a lakás vagy a kocsi részleteit törleszteni. A savings account egy minimális kamatot biztosító parkolópálya, arra az időre, amikor összegyűlt már egy kis pénzed, de még nem fektetted be semmi komolyabb megtakarításba. A checking és a savings között bármikor azonnal mozgatható a pénz.

Az USA-n belül a számládat két szám azonosítja: az ABA és a számlaszám. Az ABA, vagy más néven routing number, a bankodat azonosítja, a számlaszám pedig a bankon belül egyértelműsíti hogy melyik számláról van szó; például hogy a te checking számládról. A helyzet azonban azért nem ennyire egyszerű. Nagyobb bankoknak több routing száma is van, például földrajzi elhelyezkedés szerint. Mondjuk, külön ABA száma lehet minden államban. Attól is függhet az ABA, hogy milyen helyzetben akarod használni. Például a dél-kaliforniai Bank of America-nak külön ABA számai vannak papír csekkek kezelésére, elektronikus pénmozgatásra és banki átutalásra. Ezeket neked mint ügyfélnek kell tudni. Tehát ha az apartmanod havi bérét papír csekken fizeted, akkor az ahhoz való ABA számot kell használnod (ezt azért előre rányomtatja a bank a csekkeidre), míg ha valakitől banki átutalást vársz, az illetőnek a banki transzferhez használatos ABA számodat kell megadni a számlaszámod mellett.

A checking és a savings account-ok megnyitása után általában hitelkártyát kérsz a banktól. Ehhez egy újabb számlát (account-ot) nyitnak. Ezen jegyzik a hitelkártya  költéseidet. Ha eljön az ideje hogy kiegyenlítsd a költéseket, ezt megtehed azonnal például az ugyannál a banknál lévő checking account-odról (azaz folyószámládról) a megfelelő összeg átmozgatásával  a hitelkártya számládra.

Az ABA számmal csak az USA-n belül azonosítják egymást a bankok. Ha például Magyarországról akarsz egy USA-beli bankszámára pénzt utalni, akkor meg kell tudnod az USA bank SWIFT kódját és az utaláskor célnak a SWIFT kódot kell megadni a bankon belüli számlaszámmal. Itt az bonyolítja a helyzetet, hogy nem biztos, hogy a küldő (mondjuk magyarországi) és a fogadó USA-beli bank közvetlen kapcsolatban áll egymással. Ha megvan a közvetlen kapcsolat, akkor direktben átmegy a pénz a két bank közt, de költsége van a küldő bank oldalán is, meg a fogadó USA bank oldalán is. A Citibanknál például 10 dollárt számítanak fel minden átutalás fogadásáért.

Ha forintszámláról utalsz, akkor még az utalás indításakor a magyar bank elvégzi az átváltást foritnról dollárra, majd a dollárt mozgatja tovább a cél bankig.

Ha a küldő és fogadó bank nincs direkt kapcsolatban, akkor egy olyan "közvetítő" bankot használnak, amellyel mindeketten kapcsolatban állnak. A közvetítő természetesen nem rest közvetítési díjat felszámolni, amit előre nem is biztos hogy tudsz. Tehát az egyszerű szabály, hogy USA és más ország közti átutaláskor minden, a pénz átmozgatásában hősiesen részt vevő banknak fizetned kell.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése